Kriza në Sudan, thirrje për mosbindje civile pas arrestimeve

Prishtinë | 09 Qer 2019 | 09:18 | Nga Ekonomia Online

Grupi kryesor i protestave në Sudan ka njoftuar një fushatë mbarëkombëtare të “mosbindjes civile” që thuhet se do të vazhdojë derisa gjeneralët në pushtet të vendit të transferojnë pushtetin në një qeveri civile.

Thirrja e Shoqatës Profesionale të Sudanezve (SPA), e cila filloi protesta kundër ish-presidentit Omar al-Bashir, erdhi disa ditë pasi një goditje e përgjakshme mbi demonstruesit la dhjetëra të vdekur në kryeqytetin, Khartoum.

“Lëvizja e mosbindjes civile do të fillojë të dielën dhe të përfundojë vetëm kur një qeveri civile të shpallet në pushtet në televizionin shtetëror”, tha PS në një deklaratë.

“Mosbindja është një veprim paqësor i aftë për të sjellë në gjunjë arsenalin më të fuqishëm të armëve në botë”, thuhet në deklaratë.

Ende ishte e paqartë se si do të zhvillohet fushata në rrugë, veçanërisht në Khartoum, ku të gjitha rrugët kryesore dhe sheshet janë braktisur që nga goditja e së hënës.

Protestat lanë të paktën 113 të vdekur, sipas mjekëve të afërt me demonstruesit.

Ministria e Shëndetësisë tha se 61 vetë vdiqën me goditje, 52 prej tyre me “municion të gjallë” në Khartoum.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme