Ku janë vendosur kriminelët shqiptarë në Kolumbi? Agim Cerma korruptoi “aeroportin” për të ngritur avionin me drogë

Prishtinë | 09 Maj 2022 | 16:33 | Nga Ekonomia Online

KOLUMBI – Xhepat e të korruptuarve që punojnë në pikat kufitare dhe aeroportet kolumbiane po mbushen me kartëmonedha të paguara nga gangsterët e Ballkanit, bizneset e të cilëve rriten bashkë me kokainën që vërshon Evropën.

Në 19 muajt e fundit, katër oficerë policie, një ish-deputet dhe një kontrollor i trafikut ajror janë ndjekur penalisht nga Prokuroria, pasi dyshohet se kanë lidhje me rrjetet ndërkombëtare të eksportit të drogës. Rasti më i fundit u zbulua në Santa Marta, porti i së cilës u përdor si një platformë për transportin e drogës në Rumani, Lituani dhe vendet fqinje.
Sipas hetimeve, patrulluesit Camilo Bonilla Santos, Rubén Rojas Aguirre dhe Jorge Vanegas Villa, kishin bashkëpunuar në mënyrë që kriminelët të hynin në zonën e ngarkimit për të kontaminuar me drogë kontejnerët e tekstilit dhe frutave.
Ata u kapën marsin e kaluar, së bashku me tre civilë, të cilët me sa duket ishin përgjegjës për transportin e mallrave nga vendet e grumbullimit.

Zyra e Prokurorit po synon gjithashtu disa kontrollorë të trafikut ajror dhe anëtarë të personelit të sigurisë në aeroportin ndërkombëtar Alfonso Bonilla Aragón në Palmira (Valle), të cilët me sa duket kanë marrë ryshfet për të lehtësuar ngritjen e fluturimeve çarter të ngarkuara me drogë.

Ai që pagoi ryshfet ishte Agim Cerma, një trafikant shqiptar që bleu kokainën e prodhuar në Kauka nga disidentët e Farc, për ta nxjerrë përmes aeroportit të Vallunos dhe porteve të Karaibeve.
Grupi i tij u çmontua në korrik të vitit të kaluar, kur Policia dhe DEA e arrestuan në Montería, për qëllime ekstradimi. Katër kolumbianë ranë bashkë me të në pranga, duke përfshirë Jairo Cardona López, i cili punonte si kontrollues i trafikut ajror për Civil Aeronautics në Cali.

Karteli Ballkanik është një emër i përgjithshëm për grupimin e trafikantëve, në Evropën Qendrore.

Nuk është një organizatë e vetme, por një grup grupesh kriminale, disa armiq të njëri-tjetrit, të përbërë nga trafikantë droge dhe ish-ushtarë nga ish-Jugosllavia. Prandaj quhen edhe “Jugomafia”.

Këta të huaj, të cilët janë zakonisht nga Serbia, Shqipëria, Kroacia apo Bosnja, vendosen në kryeqytete si Medellín, Bogotá, Cali, Barranquilla dhe Cartagena, ku paraqiten si investitorë, ndërsa koordinojnë marrëveshjet me alkaloide të prodhuara në Norte de Santander, Cauca, Nariño, Putumayo, Lugina dhe Meta.

“Për të nxjerrë drogën, ata preferojnë të marrin me qira fluturime çarter në aeroportet e kryeqyteteve, ose ta kamuflojnë në kontejnerë që dalin nga portet e Santa Martës, Barranquilla dhe Cartagena”, tha për gazetën një agjent i policisë kundër narkotikëve./abcnews.al/

Të ngjashme