Kufizimet e udhëtimit sipas vendit pas shpërthimit të variantit Omicron

Prishtinë | 03 Dhj 2021 | 20:01 | Nga Ekonomia Online

Ashtu si shumë vende në mbarë botën kishin filluar të lironin kufizimet e tyre kufitare, raportet për një variant të sapo zbuluar të koronavirusit në Afrikën e Jugut i mbyllën përsëri shumë nga ato dyer, transmeton EkonomiaOnline.

Varianti i ri B.1.1.529 u emërua Omicron nga Organizata Botërore e Shëndetësisë më 26 nëntor.

Vende dhe territore të ndryshme kanë marrë qasje të ndryshme për të parandaluar përhapjen e këtij varianti të ri, shkruan CNN.

Informacioni më i përditësuar është më poshtë, por kini parasysh se qeveritë mund t’i ndryshojnë rregulloret e tyre në një moment. Kontrolloni përsëri për përditësime të mëtejshme.

Angola
Angola njoftoi të shtunën se do të mbyllë kufijtë e saj me shtatë vende në Afrikën jugore në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e variantit të ri Omicron, sipas mediave shtetërore.

Kufiri i Angolës do të jetë i mbyllur për Afrikën e Jugut, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Malavi, Mozambiku, Namibia, Tanzania dhe Zimbabve do të jenë të mbyllura deri më 5 janar 2022.

Argjentina
Pasagjerët që hyjnë në Argjentinë të cilët kanë qenë kudo në kontinentin afrikan brenda 14 ditëve të fundit para mbërritjes së tyre në vend duhet t’i nënshtrohen një karantine të detyrueshme 14-ditore pas uljes.

Ata gjithashtu duhet të tregojnë prova se janë plotësisht të vaksinuar dhe një test negativ PCR të bërë brenda 72 orëve para nisjes. Me të mbërritur në Argjentinë, ata duhet të bëjnë një test antigjeni. Udhëtarët që nuk janë qytetarë ose banorë të Argjentinës do t’u kërkohet të vërtetojnë se kanë sigurim shëndetësor që do të mbulojë Covid-19.

Australia
Zyrtarët australianë kanë pezulluar të gjitha fluturimet hyrëse dhe dalëse për në Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malawi, Mozambik, Namibia, Seychelles, Afrikën e Jugut dhe Zimbabve për të paktën 14 ditë dhe kanë ndaluar të huajt me histori udhëtimi në këto vende brenda dy javëve të mëparshme nga duke hyrë.

Rregullat e karantinës janë ende në vende për ata pak njerëz që lejohen të hyjnë në vend. Qytetarët australianë dhe mbajtësit e vizave plotësisht të vaksinuar mund të hyjnë, por të huajt duhet të karantinohen në një hotel deri në 14 ditë. Disa vendas lejohen të karantinohen në shtëpi, por secili shtet ka udhëzimet e veta.

Ndërkohë, shteti i Tasmanisë po ndalon hyrjen e njerëzve që kanë qenë në çdo vend jashtë shtetit – me përjashtim të ishullit jugor të Zelandës së Re.

Brazili
Shefi i Shtabit të Presidencës së Brazilit, Ciro Nogueira, ka thënë se kufijtë ajror të vendit të tij me Afrikën e Jugut, Botsvanën, Swatinin, Lesoto, Namibinë dhe Zimbabvenë tani janë mbyllur.

Masa, e shpallur të premten, erdhi pavarësisht se presidenti Jair Bolsonaro më parë deklaroi se nuk do të mbështeste mbyllje të tilla kufijsh.

Kanadaja
Ministri i Shëndetësisë Jean-Yves Duclos ka njoftuar se çdo jo-kanadez që ka qenë në Afrikën e Jugut, Mozambik, Namibi, Zimbabve, Botsvana, Lesoto dhe/ose Eswatini nga 12 nëntori e tutje do të ndalohet të hyjë në vend. Qytetarët kanadezë ose banorët e përhershëm që kanë qenë në një nga ato vende do të lejohen të kthehen në shtëpi, por me rregulla strikte: ata duhet të kenë një test negativ PCR për të hipur në fluturimin e tyre në Kanada, duhet të bëjnë një test tjetër virusi pas mbërritjes, karantinë në një hotel derisa të kenë një rezultat negativ të konfirmuar të testit dhe më pas në karantinë në rezidencën e tyre për 14 ditë të tjera.

Kamboxhia
Kushdo që ka vizituar Botsvanën, Eswatinin, Lesoto, Mozambikun, Namibinë, Afrikën e Jugut, Zimbabvenë, Malavinë, Angolën dhe/ose Zambinë në 21 ditët e fundit do t’i mohohet hyrja në vend që nga 2 dhjetori.

Kili
Kili ka ndaluar hyrjen e kujtdo që ka kaluar kohë në 14 ditët e fundit në Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambik, Namibi, Afrikën e Jugut dhe Zimbabve. Banorët e Kilit që kanë qenë ndonjë nga territoret e prekura duhet t’i nënshtrohen testimit pas mbërritjes dhe karantinimit për shtatë ditë.

Kinë
Një vend që nuk bën ndryshime të mëdha mes lajmeve të Omicron është Kina, me gjasë për shkak të faktit se kufizimet e saj të udhëtimit janë tashmë jashtëzakonisht të shtrënguara me pak ose aspak të huaj në gjendje të hyjnë në vend. Zhong Nanshan, një ekspert i lartë i sëmundjeve të frymëmarrjes dhe këshilltar qeveritar, tha se Kina nuk ka plane të ndërmarrë ndonjë “veprim të madh” në përgjigje të variantit Omicron.

Ndërkohë, Hong Kongu forcoi kufizimet e tij tashmë të rrepta, duke ndaluar çdo të huaj që ka vizituar Afrikën e Jugut, Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malawi, Mozambique, Namibia dhe Zimbabve në 21 ditët e fundit. Çdo banor i Hong Kongut që vjen nga vendet e Afrikës Jugore do të duhet të kalojë shtatë ditë në një strukturë karantine qeveritare ku do t’i nënshtrohet testimit të përditshëm të virusit dhe do të monitorohet nga profesionistët shëndetësorë. Pas shtatë ditëve, atyre do t’u kërkohet të vazhdojnë karantinimin për 14 ditë në një hotel të caktuar.

Danimarka
Danimarka i ka këshilluar qytetarët e saj kundër çdo udhëtimi në Angola, Malavi, Afrikën e Jugut, Lesoto, Eswatini, Mozambik, Zimbabve, Botsvana dhe Namibi dhe ka futur një regjim të detyrueshëm 10 karantine dhe testimi për këdo që i ka vizituar ato në 10 ditët e fundit.

Të gjithë udhëtarët që kanë qëndruar në ndonjë nga shtatë vendet brenda 10 ditëve përpara hyrjes në Danimarkë duhet të testohen dhe të shkojnë në izolim për 10 ditë pas hyrjes, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme Daneze. Izolimi mund të prishet në ditën e 6-të pas dy testeve PCR negative (në ditën 4 dhe 6).

Të huajt pa vendbanim të përhershëm në Danimarkë duhet të kenë një qëllim të denjë për të udhëtuar në Danimarkë dhe mund të hyjnë vetëm nëse mund të paraqesin një test negativ PCR të marrë maksimumi 72 orë përpara kohës së hyrjes, sipas Ministrisë së Jashtme.

Egjipti
Egjipti thotë se ka ndaluar fluturimet direkte nga një numër vendesh të Afrikës Jugore, duke përfshirë: Afrikën e Jugut, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibi dhe Eswatini.

Fixhi
Fixhi po shtrëngon rregullat e saj kufitare. Vendet e Afrikës Jugore ishin tashmë në “listën e kuqe” të saj, por tani vetëm qytetarët Fixhianë mund të hyjnë në vend nëse kanë qenë në një nga vendet e listës së kuqe. Përveç kësaj, ata tani do të duhet të karantinohen për 14 ditë pas mbërritjes, me teste PCR të kryera në ditët 5 dhe 12.

Riaz Hassan, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Shërbimeve Mjekësore të Fixhit, i tha CNN se kufizimet e reja nuk do të ndikojnë në planet e vendit për t’u rihapur për turistët më 1 dhjetor.

Franca
Franca ka pezulluar të gjitha fluturimet nga Afrika e Jugut, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambiku, Namibia dhe Eswatini.

Gjermania
Gjermania ka ndaluar të gjitha fluturimet nga Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malavi, Mozambiku, Namibia, Zambia dhe Zimbabve.

Greqia
Greqia do të lejojë vetëm udhëtime thelbësore nga Afrika e Jugut, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Mozambiku, Eswatini, Zambia dhe Malavi, tha të premten në një deklaratë ministria e shëndetësisë e vendit.

Udhëtarët do të duhet të kenë një leje speciale nga ambasadat lokale greke dhe misionet diplomatike për të udhëtuar, tha ministria, duke shtuar se në momentin e mbërritjes ata do të testohen dhe do të vendosen në hotele karantine për 10 ditë, pas së cilës do të testohen përsëri.

Indi
Duke filluar nga 1 dhjetori, të gjithë pasagjerët ndërkombëtarë duhet të dorëzojnë një formular të vetëdeklarimit në një portal qeveritar në internet që përfshin një histori udhëtimi 14-ditor dhe një test negativ PCR të marrë brenda 72 orëve para nisjes së tyre, sipas udhëzimeve të lëshuara nga Ministria e Shëndetësisë e Indisë.

Udhëtarët nga vendet që konsiderohen “në rrezik” gjithashtu tani do të përballen me testime dhe mbikëqyrje të mëtejshme, duke përfshirë një test PCR pas mbërritjes. Ata gjithashtu do të duhet të karantinohen në shtëpi për shtatë ditë.

Që nga 26 nëntori, vendet “në rrezik” përfshijnë Afrikën e Jugut, Botsvanën, Zimbabvenë, si dhe “vendet në Evropë duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar”, Brazilin, Bangladeshin, Kinën, Mauritiusin, Zelandën e Re, Singaporin, Hong Kongun dhe Izraelin.

Indonezia

Indonezia thotë se po ndalon ardhjen e çdo të huaji që ka kaluar kohë në 14 ditët e fundit në Afrikën e Jugut, Botsvana, Namibi, Zimbabve, Lesoto, Mozambik, Eswatini dhe Nigeri. Çdo shtetas indonezian që ka udhëtuar në ato vende do t’i kërkohet të qëndrojë në karantinë për 14 ditë pas mbërritjes.

Irlanda
Irlanda thotë se po vendos karantinë të detyrueshme për këdo që vjen nga Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia, Afrika e Jugut dhe Zimbabve. Banorët irlandezë që vijnë nga vendet e prekura do të lejohen të izolohen në shtëpi.

Izraeli
Izraeli ka dallimin se është vendi i parë që mbyll kufijtë e tij pas lajmeve për variantin Omicron më pak se tre muaj pasi vendi i Lindjes së Mesme filloi të lejojë turistët të kthehen. Qytetarët izraelitë mund të kthehen në vend, por do të duhet të karantinohen, edhe nëse i vaksinuar plotësisht.

Italia
Italia ka kufizuar ardhjen e kujtdo që ka qenë në Afrikën e Jugut, Lesoto, Botsvanë, Zimbabve, Mozambik, Namibi, Eswatini gjatë 14 ditëve të fundit.

Japonia
Që nga 30 nëntori, kufijtë e Japonisë janë të mbyllur për çdo shtetas jo-shtetas, përfshirë studentët ndërkombëtarë, banorët afatshkurtër (ata që tashmë janë në vend mund të qëndrojnë) ose njerëzit që vizitojnë familjen.

Kuvajti
Kuvajti të shtunën ndaloi fluturimet e drejtpërdrejta tregtare nga Afrika e Jugut, Namibia, Botsvana, Zimbabve, Mozambiku, Lesoto, Eswatini, Zambia dhe Malavi, dhe këshilloi kundër çdo udhëtimi, veçanërisht në Afrikën Jugore. Shtetasit e Kuvajtit që vijnë nga vendet e prekura duhet të kalojnë shtatë ditë në karantinë, ndërsa jo-kuvajtitët nuk do të lejohen të hyjnë brenda 14 ditëve nga vizita në vendet e listuara.

Maldivet
Turistëve që kanë udhëtuar ose kanë kaluar tranzit për më shumë se 12 orë përmes Afrikës së Jugut, Namibisë, Mozambikut, Lesotos, Botsvanës, Zimbabvesë dhe Eswatinit brenda 14 ditëve të fundit do t’u ndalohet hyrja në vend që nga e diela, tha Ministria e Shëndetësisë.

Shtetasit e Maldiveve dhe mbajtësit e vizave afatgjata që vijnë nga këto vende do të lejohen ende të hyjnë, por do t’i nënshtrohen një karantine të detyrueshme 14-ditore me testimin e virusit.

Malta
Malta ka ndaluar udhëtimin drejt dhe nga Afrika e Jugut, Nambia, Lesoto, Botsvana, Eswatini dhe Zimbabve.

Maroku
Mbretëria e Marokut ka pezulluar të gjitha fluturimet ndërkombëtare hyrëse për një periudhë dy javore duke filluar nga mesnata e 29 nëntorit.

Holanda
Holanda ka vendosur një ndalim fluturimi në rajonin e Afrikës Jugore pas raportimeve për variantin e ri. Kushdo që hyn në Holandë që ka qenë në një nga ato vende kërkohet të karantinohet në një hotel të zgjedhur nga qeveria. Dy persona janë arrestuar tashmë për shkelje të kësaj politike.

Nepali
Që nga 3 dhjetori, Nepali nuk do të lëshojë viza turistike për pasagjerët nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku, Malavi dhe Hong Kongu.

Ministria e shëndetësisë e vendit ka rekomanduar që nepalianët të mos udhëtojnë ndërkombëtarisht nëse nuk është një situatë urgjente, por nuk ka ndalime të plota për pasagjerët që dalin.

Zelanda e Re
Vetëm qytetarët e Zelandës së Re lejohen të udhëtojnë nga Afrika e Jugut, Namibia, Zimbabve, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Seychelles, Malavi dhe Mozambiku që nga ora 23:59. koha lokale më 28 nëntor.

Udhëtarëve nga këto vende u kërkohet të qëndrojnë në karantinë të menaxhuar të izolimit për 14 ditë dhe t’i nënshtrohen testimit, tha në një deklaratë ministri i Reagimit ndaj Covid-19 të Zelandës së Re, Chris Hipkins.

Omani
Omani ka pezulluar fluturimet hyrëse nga vendet e mëposhtme: Afrika e Jugut, Namibia, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Eswatini dhe Mozambiku, sipas mediave lokale.

Kushdo që ka vizituar shtatë vendet brenda 14 ditëve të fundit do të ndalohet gjithashtu nga hyrja.

Pakistani
Pakistani njoftoi të shtunën se do të mbyllte kufijtë e tij për të ardhurit nga Afrika e Jugut, Hong Kongu, Mozambiku, Namibia, Lesoto dhe Botsvana. Qytetarët pakistanezë që kthehen nga vendet e prekura do të lejohen të hyjnë nëse janë të vaksinuar dhe japin rezultate negative të marra nga para dhe pas udhëtimit.

Filipinet
Filipinet kanë pezulluar fluturimet hyrëse nga Afrika e Jugut, Botsvana, Namibia, Zimbabve, Lesoto, Eswatini dhe Mozambiku deri më 15 dhjetor.

Rusia
Duke filluar nga 28 nëntori, jo-rusët që kanë udhëtuar në Botsvana, Eswatini, Lesoto, Madagaskar, Mozambik, Namibi, Afrikën e Jugut, Tanzani dhe Zimbabve nuk lejohen të hyjnë në vend. Shtetasit rusë që kanë qenë në një nga ato vende — ose në Hong Kong, Kinë kontinentale, Izrael ose Mbretërinë e Bashkuar — lejohen të hyjnë, por u kërkohet të bëjnë një test PCR pas mbërritjes dhe të izolohen derisa të kenë një konfirmim rezultat negativ.

Ruanda
Ruanda njoftoi të dielën një pezullim të përkohshëm të fluturimeve direkte për dhe nga Afrika Jugore. Kushdo që vjen nga vendet e prekura do të kërkohet të qëndrojë në karantinë për shtatë ditë.

Arabia Saudite
Arabia Saudite ka pezulluar lidhjet ajrore me Afrikën e Jugut, Namibinë, Botsvanën, Zimbabvenë, Mozambikun, Lesoto dhe Eswatinin. Kushdo që ka kaluar një nga 14 ditët e fundit në vendet e prekura do të ndalohet hyrja. Qytetarët sauditë që kanë vizituar rajonin duhet të karantinohen për pesë ditë pas mbërritjes.

Singapor
Mbërritjet nga Afrika e Jugut, Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia dhe Zimbabve janë shumë të kufizuara që nga 28 nëntori.

Kushdo që nuk është një pasaportë Singapore ose mbajtës i qëndrimit që ka vizituar të paktën një nga ato vende nuk do të lejohet të hyjë në Singapor ose të kalojë tranzit përmes aeroportit atje. Qytetarët dhe banorët e Singaporit që kanë vizituar një nga vendet mund të kthehen ende në shtëpi, por i nënshtrohen një karantine 10-ditore.

Spanja
Pasagjerët që mbërrijnë në Spanjë nga Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia, Afrika e Jugut dhe Zimbabve do të duhet të karantinohen për 10 ditë, me mundësinë e largimit nga izolimi pas një testi virusi në ditën e shtatë. Rregullat e reja do të jenë në fuqi për 14 ditë dhe mund të zgjaten më tej.

Pasagjerët që janë rezidentë në BE, hapësirën Shengen, Andorra, Monako, Vatikano dhe el Marino dhe që po kalojnë tranzit drejt Spanjës për të mbërritur në këto vende, përjashtohen nga rregullat e reja, si dhe anëtarët e ekuipazhit të linjave ajrore.

Sri Lanka
Sri Lanka ka ndaluar ardhjen e çdo të huaji që ka qenë në Afrikën e Jugut, Botsvana, Lesoto, Namibi, Zimbabve dhe Eswatini në 14 ditët e fundit. Qytetarët e Sri Lankës që vijnë nga vendet e listuara duhet të kalojnë 14 ditë në karantinë në shtëpi.

Tajlandë
Autoritetet tajlandeze kanë konfirmuar se do të ndalojnë udhëtimet nga Botsvana, Eswatini, Lesoto, Malavi, Mozambiku, Namibia, Afrika e Jugut dhe Zimbabve duke filluar nga dhjetori.

Turqia
Turqia të premten lëshoi ​​një ndalim për ardhjet nga Botsvana, Afrika e Jugut, Mozambiku, Namibia dhe Zimbabve.

Emiratet e Bashkuara Arabe
Dubai po kufizon udhëtarët me origjinë ose që kalojnë nga Afrika e Jugut, Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibia, Afrika e Jugut dhe Zimbabve, sipas linjës ajrore Emirates.

Fluturimet e pasagjerëve nga Dubai për në vendet e listuara megjithatë lejohen, thuhet në deklaratë.

Mbretëria e Bashkuar
Sekretari i Shëndetësisë në Mbretërinë e Bashkuar, Sajid Javid tha që nga e premtja gjashtë vende do të shtohen në listën “e kuqe”: Afrika e Jugut, Botsvana, Lesoto, Eswatini, Zimbabve dhe Namibia. Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar ose irlandeze ose banorët e përhershëm që kthehen nga një vend i listës së kuqe duhet të karantinohen në një hotel për 10 ditë, pavarësisht nga statusi i vaksinimit. Qytetarët e vendeve të tjera që kanë vizituar një destinacion të listës së kuqe nuk do të mund të hyjnë fare.

Kufizime të mëtejshme për të gjithë mbërritjet u njoftuan gjatë fundjavës. Kushdo që hyn në MB tani duhet të karantinohet derisa të marrë rezultatet e një testi PCR të kryer në ditën e dytë në vend. Kushdo që rezulton pozitiv përballet me një karantinë 10-ditore.

Shtetet e Bashkuara
Presidenti Joe Biden tha “Kam vendosur që do të jemi të kujdesshëm”, përpara se të shpallte kufizime kundër jo-shtetasve që hyjnë në Shtetet e Bashkuara nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku dhe Malavi.

Vietnami
Vietnami ka pezulluar ardhjet ndërkombëtare nga Afrika e Jugut, Botsvana, Namibia, Zimbabve, Eswatini, Lesoto dhe Mozambiku, si dhe dhënien e vizave për pasagjerët që vijnë nga këto vende, njoftuan mediat shtetërore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme