Kush është presidentja e re e Parlamentit Evropian?

Prishtinë | 18 Jan 2022 | 13:18 | Nga Ekonomia Online

Eurodeputetja Roberta Metsola është zgjedhur presidente e Parlamentit Evropian.

Metsola zëvendëson në këtë post David Sassolin, i cili vdiq pak ditë më parë, shkruan “Euronews”.

Anëtare e grupit të partive të djathta EPP, maltezja 42-vjeçare ishte mes katër kandidatëve që garuan për këtë pozicion: Sira Rego nga Spanja, radikale e majtë; polakut Kosma Zlotowski euroskeptik; dhe suedezes Alice Bah Kuhnke nga partia e gjelbër.

Metsola është eurodeputete nga viti 2013 dhe zëvendëpresidente e Parlamentit Evropian nga viti 2020. Ligjvënësja konservatore kohët e fundit siguroi mbështetje të madhe teksa zëvendësoi Sassolin, i cili për shkak të gjendjes shëndetësore ishte tërhequr më herët nga posti.

Nënë e katër fëmijëve, 42-vjeçarja ka marrë edhe kritika nga disa kolegë lidhur pikëpamjet e saj kundër abortit, që janë shumë të përhapura në Maltë, vendi i fundit i BE-së ku aborti është ende i ligjshëm.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme