Ky është varri i Mbretëreshës Elizabeth II

Prishtinë | 25 Sht 2022 | 13:17 | Nga Ekonomia Online

Pallati Buckingham ka publikuar një foto të prehjes së fundit të Mbretëreshës Elizabeth II në Windsor Chapel Royal, e cila përfshin një gur varri me emrin e saj, të prindërve të saj dhe të bashkëshortit Princ Philip.

Një gur varri i bërë nga mermeri belg ndodhet në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI, të cilën Mbretëresha Elizabeth e caktoi si vendprehjen e fundit të babait të saj në 1962. Mbretëresha u varros atje të hënën pas një funerali shtetëror në Westminster Abbey, përcjell Express.

Të gdhendura në bronz janë “George VI 1895-1952 / Elizabeth 1900-2002” në dy rreshtat e parë, e ndjekur nga një emblemë ylli dhe më pas “Elizabeth II 1926-2022 / Philip 1921-2021” në dy rreshtat e fundit.

Motra e Mbretëreshës Elizabeth, Princesha Margaret është varrosur gjithashtu atje në perëndim të Londrës. Elizabeth II vdiq më 8 shtator në Kalanë Balmoral, vendstrehimi i saj veror në malësitë skoceze, pas 70 vjetësh në fron. Djali i saj Charles u bë mbret.

Të ngjashme