Lideri i ri i Kolumbisë: Lufta kundër drogës ka dështuar

Prishtinë | 08 Gus 2022 | 09:24 | Nga Ekonomia Online

Presidenti kolumbian Gustavo Petro ka bërë thirrje për një strategji të re globale për të luftuar trafikun e paligjshëm të drogës.

Duke folur në inaugurimin e tij, lideri i parë i krahut të majtë në vend e shpalli “luftën kundër drogës” një dështim.

Qindra mijëra njerëz vdiqën në luftën civile dhjetëvjeçare të Kolumbisë, e nxitur pjesërisht nga tregtia e narkotikëve.

Ish-kryebashkiaku 62-vjeçar i Bogotës dhe ish-luftëtari rebel u zgjodh në qershor në një manifest radikal që premtonte të luftonte pabarazinë dhe të ndalonte projektet e reja të naftës.

Petro i tha një turme mbështetësish të tij në Bogota se është koha për një konventë të re globale që “pranon se lufta kundër drogës ka dështuar”, raporton BBC.

“Ka lënë një milion amerikano-latinë të vdekur gjatë 40 viteve,” tha ai, “dhe lë 70,000 amerikano-veriorë të vdekur nga mbidoza çdo vit”

Më shumë se 50 vjet më parë, presidenti i SHBA Richard Nixon nisi një strategji globale kundër narkotikëve që theksonte kriminalizimin dhe përdorimin e forcës policore, e cila u bë e njohur si “lufta kundër drogës”.

Presidenti i sapobetuar i Kolumbisë tha se strategjia thjesht kishte forcuar fuqinë e bandave mafioze dhe kishte dobësuar shtetet e Amerikës Latine gjatë dekadave.

Në Kolumbi, e cila sipas përllogaritjeve prodhon më shumë se gjysmën e kokainës në botë, grupet kriminale dhe milicitë lokale janë shumë të përfshira në prodhimin dhe transportin e drogës për konsumatorët në mbarë botën – përfshirë në SHBA dhe Evropë.

Paraardhësi i Petros, Ivan Duque, e bëri luftën kundër drogës një prioritet kyç të qeverisë së tij – duke kërkuar mbështetje të konsiderueshme të SHBA-së për të goditur prodhimin e kokainës në të gjithë fshatrat kolumbiane.

Të ngjashme