Luftë e ashpër mes policisë dhe kartelit të drogës në Meksikë, lirohet djali i “El Chapo”

Prishtinë | 18 Tet 2019 | 09:21 | Nga Ekonomia Online

Luftime të ashpra janë zhvilluar së fundi midis policisë dhe një karteli droge në një qytet të Meksikës të cilët kishin qëllim që të lironin djalin e ”El Chapos”, dhe ja kanë arritur.

Ai sapo ishte arrestuar por nuk është lejuar që të merrej nga policia, pasi persona të armatosur kanë ndjekur policët dhe i kanë detyruar që ta lënë të lirë.

Ministri i Sigurimit, Alfonso Durazo tha se një patrullë nga policia e militarizuar e Gardës Kombëtare fillimisht u sulmua nga brenda një shtëpie në qytetin e Culiacan.

Pasi hynë në shtëpi, gjetën katër burra, duke përfshirë Ovidio Guzman, i cili akuzohet për trafik droge në Shtetet e Bashkuara.

Patrulla u tejkalua shpejt nga personat e armatosur, por u tërhoq për të parandaluar humbjen e jetës, tha qeveria. Njëkohësisht, luftëtarët zbritën nëpër qytet, duke luftuar policinë dhe ushtarët gjatë ditës. Ata dogjën automjetet.

”Vendimi u mor që të tërhiqeshin nga shtëpia, pa Guzman, të përpiqeshim të shmangnim më shumë dhunë në zonë dhe të ruajmë jetën e personelit tonë dhe të rikuperohemi të qetë në qytet”, i tha Durazo Reuters, transmeton Klan Kosova.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme