Mbi 63 milionë persona të prekur me Covid në të gjithë botën

Prishtinë | 30 Nën 2020 | 14:28 | Nga Ekonomia Online

Numri i të prekurve nga COVID-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 63 milionë, ndërsa numri i personave që po trajtohen i ka tejkaluar 18 milionë.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 63.072.855 raste me COVID-19 i cili për herë të parë u shfaq në Wuhan të Kinës dhe më pas u përhap gati në të gjithë shtetet.

Numri më i madh i rasteve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 13.750.404 raste deri më tani, e cila pasohet nga India (9.432.075), Brazili (6.314.740), Rusia (2.269.316), Franca (2.218.483), Spanja (1.646.192), Britania e Madhe (1.617.327), Italia (1.585.178), Argjentina (1.418.807), Kolumbia (1.308.376) dhe Meksika (1.107.071).

Deri më tani në mbarë botën kanë humbur jetën 1.465.186 persona, ndërsa 43.546.189 janë shëruar duke mposhtur virusin (TCH)

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme