Mbi gjysma e rasteve pozitive janë asimptomatike në Britani

Prishtinë | 08 Pri 2021 | 15:20 | Nga Ekonomia Online

Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar nuk kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

“Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind nuk raportuan të kishin ndonjë simptomë”, njoftoi ONS-ja.

Por si u ndien të tjerët? Lodhje, dhimbje të kokës dhe kollitja ishin simptomat më të raportuara nga njerëzit që dolën pozitivë për COVID-19.

Përzierja, dhimbja e barkut dhe diarreja ishin ndër simptomat më pak të raportuara, shkruan cnn.

“Asimptomatike” përshkruan një person që është i infektuar, por nuk ka simptoma. Me COVID-19, transportuesit asimptomatik ende mund të infektojnë lehtë të tjerët pa e ditur atë.

Pra, nëse jeni të infektuar, por nuk ndiheni të sëmurë, përsëri mund të merrni të tjerët shumë të sëmurë. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme