Merkel: Ballkani Perëndimor ka perspektivë evropiane

BERLIN, GERMANY - JULY 05: German Chancellor Angela Merkel and Hungarian Prime Minister Viktor Orban (not pictured) speak to the media following talks at the Chancellery on July 5, 2018 in Berlin, Germany. Germany recently reached a compromise within its government over migration policy. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Prishtinë | 01 Kor 2019 | 09:45 | Nga Ekonomia Online

Vendet e Ballkanit Perëndimor janë fqinjët tanë europiane dhe kanë një perspektivë europiane, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Duke iu referuar takimit me vendet e rajonit në program më 3-5 korrik në Poznan (Poloni) në kuadër të Procesit të Berlinit, Merkel, sipas një video mesazhi, ka theksuar se “për realizimin e perspektivës europiane, vendet e rajonit duhet të kalojnë tensionet e shumta që ekzistojnë dhe të plotësojnë kriteret”.

“Rruga është ende plot vështirësi”, tha kancelarja që ka theksuar rëndësinë për dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve.

Ajo citoi gjithashtu marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës në lidhje me emrin e ri që tani është Maqedonia e Veriut.
”Një shembull i tillë pozitiv duhet të nxitë kërkimin e një zgjidhjeje të problemeve të Bosnje-Hercegovinës dhe atyre mes Serbisë dhe Kosovës”, theksoi ajo.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme