Merkel mbështet integritetin territorial të Gjeorgjisë

Prishtinë | 23 Gus 2018 | 19:47 | Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ripërsëriti sot në Tbilisi mbështetjen e saj për integritetin territorial të Gjeorgjisë, 10 vite pas luftës mes Rusisë dhe Gjeorgjisë, që pasoi me njohjen nga Moska të dy territoreve separatiste gjeorgjiane.

“Gjatë vizitës time të fundit në Gjeorgji, para 10 vitesh, kam kërkuar tërheqjen e trupave ruse”, deklaroi Merkel, që kishte vajtur në këtë vend të Kaukazit në gusht 2008, disa ditë pas përfundimit të luftës disaditëshe mes Moskës dhe Tbilisit, shkruan ATSH.

“Sot, sigurisht, jam për integritetin territorial të Gjeorgjisë”, theksoi ajo në një konference për shtyp gjatë një vizite në Tbilisi, tre ditë nga 10-vjetori i njohjes nga Moska të pavarësisë së Osetisë së Jugut dhe Abkazisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme