Milioneri amerikan shpallet fajtor për vrasje të shkallës së parë

Prishtinë | 18 Sht 2021 | 08:54 | Nga Ekonomia Online

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme, Robert Durst, është dënuar për vrasjen e mikes së tij më të mirë, Susan Berman.

Durst u shpall fajtor për vrasjen e zonjës Berman në vitin 2000 për ta ndaluar atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij.

Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë në shtëpinë e saj në Beverly Hills.

Susan Berman ishte një shkrimtare e krimit dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, një studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur.

Menjëherë pas vendimit të së premtes, familja e saj lëshoi ​​një deklaratë duke i kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të Nju Jorkut të ndiqnin penalisht Durst.

“Sistemi i drejtësisë në Los Angeles i ka shërbyer më në fund familjes Berman. Tani është koha që Westchester të bëjë të njëjtën gjë për familjen McCormack”, thanë ata.

Prokurorët argumentojnë se Durst në të vërtetë vrau tre persona, i treti ishte një fqinj i moshuar, Morris Black, i cili zbuloi identitetin e Durst në 2001 ndërsa ai fshihej në Teksas.

Durst u lirua nga akuzat për vrasjen e Z. Black, duke argumentuar me sukses se ai e kishte vrarë atë në vetëmbrojtje.

Durst është anëtar i njërës prej dinastive më të pasura dhe më të fuqishme të pasurive të patundshme në Nju Jork.

Edhe vëllai i tij, Douglas Durst, i cili dëshmoi në gjyq, i tha gjykatës: “Ai do të donte të më vriste”.

Durst do të dënohet më 18 tetor.

Të ngjashme