Militantët e ISIS-it largohen nga enklava e fundit e Damaskut

Prishtinë | 20 Maj 2018 | 11:36 | Nga

Grupi monitorues, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, thotë se militantët e Shtetit Islamik janë evakuuar nga enklava e fundit që kishin nën kontroll në afërsi të Damaskut.

Ky evakuim, sipas grupit që monitoron luftën në Siri, do t’i mundësojë trupave qeveritare që të marrin nën kontroll gjithë këtë zonë, shkruan rel.

Media shtetërore siriane nuk ka përmendur asnjë marrëveshje që do t’i lejonte militantët të largohen nga enklava që gjendet pranë kampit të refugjatëve palestinezë në Yarmouk. Të shtunën, burimet e ushtrisë siriane kanë mohuar se kanë arritur marrëveshje me militantët për evakuim, ka njoftuar media shtetërore.

Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se në mesnatë autobusët kanë hyrë në enklavë dhe kanë bartur luftëtarët dhe familjet e tyre. Ata janë larguar për në një zonë në lindje të kryeqytetit sirian.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme