Ministri i Financave i Gjermanisë: Konfliktet tregtare po dëmtojnë ekonominë botërore

Prishtinë | 18 Mar 2019 | 14:54 | Nga Ekonomia Online

Konfliktet e tregtisë po dëmtojnë ekonominë globale.

Për këtë sipas Ministrit të Financave të Gjermanisë, Olaf Scholz, Evropa duhet të flasë me një zë në mënyrë që të maksimizojë fuqinë tregtare, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

“Konfliktet tregtare, ashtu siç kemi parë në muajt e fundit – veçanërisht në mes të vende të pasura që mendojnë për vete dhe interesat afatshkurtra – po dëmtojnë ekonominë botërore”, ka thënë Scholz.

“Politikat tregtare kanë qenë në nivel të përgjegjësinë në BE për kohë të gjatë. Është e qartë se ne kemi më shumë fuqi tregtare nëse flasin me një zë evropian”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme