Momente kyçe nga ceremonia e funeralit të Mbretëreshës

Prishtinë | 19 Sht 2022 | 15:09 | Nga Ekonomia Online

Ceremonia e funeralit të Mbretëreshës Elizabeth II po bëhet me pjesëmarrjen e rreth 2 mijë personave.

Këtu përfshihen edhe liderët botërorë dhe anëtarë të familjes mbretërore, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Një kongregacion prej 2,000 personash – përfshirë liderë botërorë dhe anëtarë të familjes mbretërore – ishin në Westminster Abbey për shërbimin funeral shtetëror të Mbretëreshës.

Kjo ndodhi në Westminster Abbey, ku edhe ishte funerali i parë shtetëror që nga Sir Winston Churchill në 1965 dhe ngjarja më e madhe ceremoniale që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në linkun më poshtë mund të shihni momentet kyçe nga ceremonia e funeralit:

https://www.bbc.com/news/av/uk-62957322

Të ngjashme