Në Hong Hong testohen gati dy milionë qytetarë – vetëm 42 dalin pozitivë

Prishtinë | 15 Sht 2020 | 14:06 | Nga Ekonomia Online

Hong Kongu do t’i rihapë kafenetë, pishinat dhe parqet nga e premtja, teksa ka paralajmëruar zbutjen e kufizimeve, pas testimit të gati dy milionë personave në një program të organizuar qeveria kinez, në të cilin vetëm 42 persona kanë dalë pozitivë.

Qëllimi i programit dyjavësh, të përfunduar të martën, ka qenë të gjenden “bartësit asimptomatikë” të koronavirusit, raporton Reuters.

Ndonëse numri i të testuarve është dukshëm më i vogël, krahasuar me pritjet e qeverisë, zyrtarët kanë thënë se program ka përmbushur synimin.

Të ngjashme