Në Jeruzalem zbulohen monedhat e viteve 940 – 970

Prishtinë | 18 Nën 2020 | 08:49 | Nga Ekonomia Online

Gjatë gërmimeve arkeologjike në Jeruzalem, janë gjetur katër monedha ari të pastër, që janë dëshmi historike të periudhave të hershme.

Mendohet se monedhat janë aty që prej 1.000 vjetësh.

Sikurse bëjnë me dije mediat e huaja, Autoriteti i Antikiteteve të Izraelit (IAA) kishte thënë se monedhat u zbuluan nga arkeologët, gjatë gërmimeve pranë murit perëndimor në Jeruzalem, transmeton TCH.

Për monedhat, që u gjetën brenda një ene të vogël, specialisti i IAA, Robert Kool, deklaroi se ishin ruajtur mrekullisht dhe ishin menjëherë të identifikueshme, pa u pastruar ende.

Të ngjashme