Në një muze në Gjermani vidhen gjëra me vlerë prej 1 miliard eurosh

Prishtinë | 25 Nën 2019 | 14:06 | Nga Ekonomia Online

Hajnat kanë hyrë në njërin nga muzetë më të mëdhenj të artit në Dresden të Gjermanisë dhe kanë vjedhur objekte qe e arrijnë vlerën prej afër një miliard eurosh, njoftoi policia gjermane.

Në muze ata vodhën shumë artefakte pasi fillimisht e kishin ndezur një zjarr në orët e hershme të së hënës. Zjarri kishte ndikuar që të ndërpritet rryma dhe të mos funksiononte sistemi i alarmit.

Policia gjermane tha se kjo vjedhje është rasti më i rëndë i vjedhjes së veprave të artit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore.

Një zëdhënës i policisë tha të hënën në mëngjes: “Mund të konfirmojmë se ka ndodhur një vjedhje në muzeun e Dresden-it. Personat e dyshuar janë në arrati”.

Sipas tabloidit “Bild”, hajnat duken se i kishin shënjestruar koleksionet e bizhuterisë, duke hyrë në ndërtesë përmes një dritareje në vogël.

Ky muze i ka dhjetë dhoma me rreth tre mijë pjesë të bizhuterisë dhe kryevepra të tjera. Ndërtesa e këtij muzeu ishte dëmtuar shumë në Luftën e Dytë Botërore, por ishte restauruar dhe ishte hapur përsëri për vizitorë në vitin 2006, shkruan “The Guardian”, transmeton gazetaexpress.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme