Në veri të Krimesë shpallet Situatë Emergjente

The canal that provided water from Ukraine to Crimea, that was blocked after Russia annexed Crimea in 2014, is now re-opened.
Prishtinë | 16 Gus 2022 | 14:50 | Nga Ekonomia Online

Autoritetet e instaluara nga Rusia në Krime, kanë shpallur Situatë Emergjente, në veri të gadishullit të pushtuar pas shpërthimeve në një bazë ushtarake në distriktin Dzhankoi

“Ne jemi në një regjim të situatës emergjente”, citoi agjencia ruse e lajmeve të ketë thënë kreun rajonal Sergei Aksyonov.

Interfax thotë se masa “zgjeron kufijtë e regjimit të situatës emergjente” pas prezantimit të tij në perëndim të gadishullit pas një shpërthimi në një bazë ajrore atje më parë në gusht, transmeton Klankosova.tv.

Monitoruesit e BBC theksojnë se, sipas rregulloreve ruse, një Situatë Emergjente është e ndryshme nga një Gjendje e Jashtëzakonshme, e cila mund të futet vetëm nga presidenti dhe mund të sjellë kufizime të rënda për liritë dhe të drejtat e njerëzve.

Të ngjashme