Nëna e katër fëmijëve vdes nga kanceri pasi mjekët menduan se ishte menopauzë

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 13:57 | Nga Ekonomia Online

Një nënë e katër fëmijëve vdiq nga kanceri i qafës së mitrës pasi mjekët e diagnostikuan gabimisht simptomat e saj. Ata thanë se ajo ishte në një menopauzë të hershme dhe kontrollet e saj u vonuan për shkak të pandemisë COVID-19.

Lizzy Evans, 27 vjeçare, u diagnostikua për herë të parë me kancer të qafës së mitrës kur ishte shtatzënë me fëmijën e saj të katër. Ajo lindi tetë javë më herët dhe u trajtua për sëmundjen. Por brenda një viti, ajo filloi të kishte dhimbje të forta në shpinë, shpatull, brinjë dhe qafë.

Mjeku i saj i tha asaj se trajtimi i kancerit kishte shkaktuar një menopauzë të hershme dhe e dërgoi atë në shtëpi me lehtësim të dhimbjeve. Një ditë dhimbja në gjok u bë aq e fortë sa iu desh të thërriste një ambulancë pasi nuk mund të merrte frymë.

Para vdekjes së saj, ajo i tha North Wales Live: ‘Unë shkova te mjeku im me dhimbje shpine, shpatulla, brinjë dhe qafë, e cila rrezatonte në të gjithë trupin tim, dhe mjeku i përgjithshëm e vendosi atë në dhimbje të muskujve të skeletit për shkak se unë isha duke kaluar menopauzën të trajtimit të mëparshëm që kam pasur. Më dërguan në shtëpi me lehtësim të dhimbjeve dhe më thanë të kthehesha nëse nuk do të kalonte”.

Por testet e mëtejshme zbuluan se kanceri i saj ishte kthyer dhe ishte përhapur në shtyllën kurrizore, trurin dhe mushkëritë e saj dhe ishte terminal.

Ajo vdiq të mërkurën e kaluar, duke lënë pas burrin Joshua, 29 vjeç dhe fëmijët e moshës nëntë, tetë, dy dhe një.

Evans, nga Bagillt në Uells, shtoi: “Për të zbuluar se kisha kancer në radhë të parë ishte një tronditje masive dhe pasi u qartësova, ne menduam se mund të vazhdonim me jetën tonë dhe të ktheheshim në normalitet, atëherë kjo ishte thjesht më e keqja.

Ajo tha se asaj iu tha se do të monitorohej rregullisht pasi të merrte të gjitha mjekimet, por pandemia nënkuptonte që kjo ‘nuk ndodhi’, transmeton Klan Kosova.

Mum of four misdiagnosed with menopause dies of cancer after Covid halted check ups pics: Just Giving

Të ngjashme