Nëntë të arrestuar për sulmin në Nairobi të Kenias

Prishtinë | 17 Jan 2019 | 13:43 | Nga Ekonomia Online

Nëntë persona janë arrestuar në Kenia pas sulmit në një kompleks hotelesh luksoze në kryeqytetin Nairobi, ku mbetën të vdekur 21 persona.

Pesë militantët që sulmuan hotelin dhe kompleksin e biznesit “DusitD2” janë vrarë, ndërsa të dyshuarit që i ndihmuan ata janë nëkërkim.

Grupi islamik me bazë në Somali al-Shabab ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Mediat keniane raportojnë se gruaja e njëriit prej sulmuesve të dyshuar është arrestuar në qarkun Kiambu, në veri të Nairobit.

Policia ka bërë të ditur se e kishin identifikuar Ali Salim Gichunge, i njohur edhe si Farouk, përmes makinës së përdorur në sulm.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme