Nga aktivizimi i vullkanit në Indonezi hiri shkon deri në 5 kilometra lartësi

Prishtinë | 02 Mar 2021 | 10:54 | Nga Ekonomia Online

Një vullkan indonezian është aktivizuar të martën në mëngjes, duke krijuar re prej hiri të larta deri në pesë kilometra lartësi, derisa nga to është mbuluar një pjesë e mardhe e fshatrave përreth tij.

Nuk ka pasur evakuime për shkak të shpërthimit të vullkanit i cili ka shpërthyer, kurse nuk është ndërprerë të trafikut ajror në këtë rajon, shkruan Daily Mail.

I lartë mbi 2.600 metra, vullkani Sinabung ka qenë shumë aktiv nga 2010 kur humbën jetën dy persona e më 2014, 17 tjerë e kishin pësuar me jetë dhe më 2016, shtatë burra u gjetën të vdekur.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme