Nigeria akuzon stafin e UNICEF-it për spiunim, ndërprejnë aktivitetet

Prishtinë | 14 Dhj 2018 | 18:09 | Nga Ekonomia Online

Ushtria nigeriane të premten akuzoi stafin e UNICEF-it që spiunonin për militantë islamikë në verilindje të Nigerisë dhe ndërpreu aktivitetet e agjencisë atje.

Stafi i UNICEF-it “trajnon dhe vendosë spiunë që mbështesin kryengritësit dhe simpatizuesit e tyre”, tha ushtria nigeriane në një deklaratë.

Këto ishin “praktika të padobishme që mund të rrezikojnë më tej luftën kundër terrorizmit dhe kryengritjes”.

Sipas Euronews, zëdhënësit e UNICEF-it nuk komentuan deri tani deklaratën e ushtrisë nigeriane.

Verilindja e Nigerisë është kryesisht e varur nga ndihmat ndërkombëtare, transmeton Klan Kosova.

Verilindja është shkatërruar nga një kryengritje dhjetëvjeçare nga Boko Haram dhe grupi i saj i rrëmbyer i Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore, në të cilën më shumë se 30.000 njerëz janë vrarë dhe shumë të tjerë janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme