Një e treta e gjermanëve nuk janë të sigurt nëse do të shkojnë në pushime verore

Prishtinë | 19 Pri 2021 | 08:56 | Nga Ekonomia Online

Përafërsisht, një e treta e gjermanëve nuk janë të sigurt nëse një festë këtë vit do të jetë një mundësi për shkak të kufizimeve afatgjata në pandeminë e coronavirusit, tregojnë hulumtimet dhe atyre që planifikojnë të japin përparësi për të udhëtuar me makinë dhe për të qëndruar në strehim privat.

Rezultatet e një sondazhi nga firma këshilluese PwC tregojnë se 31 për qind e të anketuarve nuk janë të sigurt nëse udhëtimi është një opsion këtë vit, ndërsa 28 për qind e kanë refuzuar atë mundësi krejtësisht. Kjo mund të reflektohet në një industri që shpesh mbështetet te gjermanët, një komb që mbush objektet turistike në shumë vende.

Vetëm 15 për qind e të anketuarve thanë se kishin rezervuar strehim, tregon sondazhi. Një tjetër 27 për qind e njerëzve thanë se nuk kishin rezervuar asgjë ende, por po planifikonin një udhëtim, raporton dpa.

Por midis atyre që tashmë po mbushin mendërisht valixhet në mendjet e tyre, më shumë se dy të tretat thonë se janë të gatshëm të anulojnë udhëtimin nëse destinacioni i tyre do të jetë vatër e coronavirusit ose nëse do të duhej të futeshin në karantinë kur të ktheheshin në Gjermani.

Për më tepër, një e treta tjetër e të anketuarve deklaruan se nuk do të udhëtonin nëse nuk do të vaksinoheshin paraprakisht.

Shumica planifikojnë të qëndrojnë në Gjermani këtë vit ose të paktën të qëndrojnë në Evropë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme