Një nga restorantet më të mira në botë do të shërbejë vetëm për vegjetarianë

Prishtinë | 04 Maj 2021 | 10:26 | Nga Ekonomia Online

Një nga pjatat më ikonike të Eleven Madison Park ka qenë rosa e pjekur me daikon dhe kumbull, një ndër ofertat e tij që ka zgjatur më së shumti. Por kur restoranti do të rihapet muajin tjetër pas më shumë se një viti, ajo pjatë dhe shumë të tjera për të cilat është bërë i njohur, nuk do të jenë më të disponueshme.

Restoranti New York me tre yje në Michelin do të transformohet tërësisht në restorant vegjetarian kur të rihapet muajin tjetër, duke u bërë një nga restorantet e para të profilit të tillë që e bënë këtë.

“Unë jam i ngazëllyer për të treguar që ne kemi marrë vendimin për të shërbyer një meny me bazë bimore në të cilën ne nuk përdorim ndonjë produkt shtazor, çdo pjatë është bërë nga perime, si nga toka dhe deti, si dhe fruta, bishtajore, kërpudha, drithëra, dhe shumë më tepër”, ka shkruar shefi dhe pronari Daniel Humm në një deklaratë në faqen e internetit të restorantit.

Kjo iniciativë pasqyron një trend në rritje në industrinë ushqimore, ndërsa gjithnjë e më shumë institucione kalojnë drejt përbërësve më të qëndrueshëm dhe praktikave ushqimore. Epicurious, një botim i njohur online i ushqimit, njoftoi vetëm javën e kaluar se nuk do të botonte më receta të reja që përfshijnë mish viçi, duke thënë se prodhimi i viçit krijon sasi të mëdha të emetimeve të gazeve serë dhe kështu ndikon në ndryshimin e klimës.

Derisa më shumë opsione me bazë bimore janë shfaqur në menytë në të gjithë vendin, kanë kaluar ditët kur vegjetarianizmi ose veganizmi ishin dieta të thella. Humm më parë ka thënë se beson se e ardhmja e restoranteve është vegane.

Të ngjashme