“Nuk do të vrasë askënd”: Trump thotë se ilaçi anti-malarie do të jetë i disponueshëm për pacientët me Coronavirus

Prishtinë | 19 Mar 2020 | 18:14 | Nga Ekonomia Online

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha të enjten se ai i tha Administratës së Ushqimit dhe Barnave për të hetuar nëse një ilaç ekzistues i dhënë pacientëve të malaries mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar coronavirusin e ri.

Ilaçi është hidroksilklorina, dhe Trump pretendon se ai mund të jetë në dispozicion pothuajse menjëherë për të trajtuar Covid-19, raporton CNN.

“Nuk do të vrasë askënd”. “Ky është në përdorim për ca kohë, kështu që ne e dimë se nëse nuk funksionon ashtu siç është menduar, nuk do të vrasë askënd”, tha Trump, transmeton Telegrafi.

Ai tha se është një ilaç i zakonshëm me recetë së shpejti për të trajtuar pacientët e infektuar me coronavirusin. Ai tha që ilaçi do të ndryshonte gjithçka.

“Ne duhet të heqim çdo pengesë të panevojshme. Dhe ne e kemi bërë atë. Ne kemi rezultate të mira”, shtoi ai. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme