OBSH-ja me kritika ndaj Evropës për vaksinat

Prishtinë | 01 Pri 2021 | 14:27 | Nga Ekonomia Online

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka kritikuar shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit në Evropë  dhe e ka cilësuar procesin “të ngadaltë të papranueshme”.

Ai gjithashtu thotë se situata në rajon është më shqetësuese sesa ka qenë për disa muaj.

Fushatat e vaksinimit në pjesën më të madhe të Evropës janë goditur nga vonesat dhe numri i infeksioneve në rritje.

“Vaksinat paraqesin mënyrën tonë më të mirë për të dalë nga kjo pandemi … Sidoqoftë, shpërndarja e këtyre vaksinave është në mënyrë të papranueshme e ngadaltë” dhe po zgjat pandeminë në rajonin e gjerë të Evropës, tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, në një deklaratë.

“Ne duhet të shpejtojmë procesin duke përshpejtuar prodhimin, duke zvogëluar pengesat për administrimin e vaksinave dhe duke përdorur çdo shishkë të vetme që kemi në magazinë, tani”, shtoi ai, raporton BBC.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme