Opozita austriake e konsideron të pamjaftueshme dorëheqjen e kancelarit

Prishtinë | 10 Tet 2021 | 11:35 | Nga Ekonomia Online

Opozita austriake është e pakënaqur me zhvillimet pas dorëheqjes së kancelarit Kurz. Në mbrëmje, kryetarja e Partisë Social Demokrate (SPÖ), Rendi-Wagner, kritikoi vazhdimin e planifikuar të koalicionit të Partisë Popullore Austriake (ÖVP) dhe të Gjelbërve. Kancelari po largohet, por sistemi bruz do të mbetet, tha ajo, duke iu referuar ngjyrës së Partisë Popullore (VP).

Meqenëse Kurz dëshiron të mbajë kryesinë e Partisë Popullore dhe gjithashtu dëshiron të jetë udhëheqës i grupit parlamentar në të ardhmen, ai do të vazhdojë të jetë forca përcaktuese e politikës së Partisë Popullore dhe kështu një kancelar hije i Austrisë, shkruan Deutschlandfunk, përcjell Klankosova.tv

Drejtuesit e Partisë së Lirisë (FPÖ) dhe Partisë Austria e Re dhe Forumi Liberal (Neos) shprehën një mendim të ngjashëm. Kohët e fundit, kishte pasur konsiderata për të formuar një koalicion të ri prej katër kundër Partisë Popullore nën udhëheqjen e Partisë Social Demokrate bashku me të Gjelbrit.

Kurz dha dorëheqjen si Kancelar dje në mbrëmje për shkak të hetimit të korrupsionit dhe presionit nga të Gjelbrit. Ministri i Jashtëm austriak, Schallenberg do të jetë pasardhësi i politikanit të Partisë Popullore. Kurz do të marrë postin e drejtuesit të grupit parlamentar konservator i Partisë Popullore dhe do të mbetet udhëheqës i partisë.

Të Gjelbrit, partneri aktual i koalicionit i ish-kancelarit Kurz, e kishin bërë më parë të qartë se, duke pasur parasysh akuzat serioze për korrupsion kundër Kancelarit, një vazhdim i aleancës qeveritare do të ishte i mundur vetëm pa të.

Të ngjashme