Pakistan: Qytetarët e moshës 80 vjeç e lart do të vaksinohen në shtëpi

Prishtinë | 06 Pri 2021 | 09:36 | Nga Ekonomia Online

Qendra Kombëtare e Komandës dhe Operacioneve në Islamabad, ka vendosur të vaksinojë qytetarët e moshës 80 vjeçare në shtëpitë e tyre. Kjo do të fillojë për disa ditë.

Nga ana tjetër, vendi raportoi 4,323 raste dhe 43 vdekje në një ditë të vetme.

Ndërkohë, një rrjet i lajmeve amerikane, Bloomberg, ka pohuar se do të duhej një dekadë që Pakistani të inokulojë 75 përqind të popullsisë së tij pavarësisht nga fakti se rreth një milion njerëz janë vaksinuar tashmë kundër virusit vdekjeprurës.

Sipas të dhënave të NCOC, 438 ventilator ishin në përdorim në të gjithë vendin ndërsa numri i rasteve aktive ishte 61,450. Deri në 4,328 pacientë u pranuan në spitale.

Të dhënat treguan se 936,383 njerëz ishin vaksinuar deri më 3 prill, me 265,831 persona të inokuluar vetëm javën e kaluar.

Ministri për Planifikimin dhe Zhvillimin Asad Umar, i cili kryeson takimet e përditshme të NCOC, të hënën tha se qytetarët e moshës 80 vjeç e lart do të vaksinohen në shtëpitë e tyre.

Ai tha se vendimi u mor gjatë takimit, duke shtuar se provincat ishin nxitur të ndjekin shembullin. Ai tha se hapi po ndërmerrej për të lehtësuar të moshuarit pasi ishte e vështirë për të ata të arrinin në qendrat e vaksinimit dhe të prisnin në radhë. Umar tha se do të ishte bërë edhe më e pakëndshme gjatë verës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme