Pakistanezët ndalojnë protestat, thonë se qeveria miratoi bojkotimin e produkteve franceze

Prishtinë | 17 Nën 2020 | 08:40 | Nga Ekonomia Online

Një grup islamik ka ndaluar protestat e dhunshme që kundërshtonin karikaturat për profetin Muhamed, nën arsyetimin se qeveria pakistaneze ka miratuar bojkotimin e produkteve franceze.

Mijëra protestues u përleshën me policinë gjatë së hënës në kryeqytetin Pakistan Islam, duke kundërshtuar veprimet e javëve të fundit në Francë.

“Ne po heqim dorë nga protestat tona pasi qeveria nënshkroi një marrëveshje që ajo zyrtarisht do të miratojë bojkotimin e produkteve franceze,” i tha Reutersit në telefon Ejaz Ashrafi, një zëdhënës i partisë Tehrik-i-Labaik.

Qeveria ende nuk ka komentuar miratimin e vendimit, që thuhet se është nënshkruar nga dy ministra, një zyrtar i lartë dhe udhëheqësi i grupit.

Ashrafi deklaroi se kushti tjetër në këtë marrëveshje ishte që të dëbohet ambasadori francez nga Pakistani dhe ky shtet të mos dërgojë ambasadorin e tij në Paris.

Të gjithë protestuesit dhe udhëheqësit e tyre të arrestuar do të liroheshin të lirë menjëherë, tha zëdhënësi, menjëherë pasi u la i lirë.

Të ngjashme