Pakistani rihap hapësirën ajrore pas konfliktit me Indinë

Prishtinë | 16 Kor 2019 | 13:01 | Nga Ekonomia Online

Pakistani ka rihapur plotësisht hapësirën ajrore të tij në fluturimet civile, pothuajse pesë muaj pasi ishte mbyllur pas një ngecje me Indinë.

Mbyllja detyroi linjat ajrore ndërkombëtare të gjenin rrugë të tjera rreth Pakistanit dhe i kushtonin atyre miliona dollarë, njofton Klan Kosova.
Transportuesi shtetëror Air India dhe linjat ajrore të tjera indiane u goditën më së shumti.

Pakistani mbylli hapësirën ajrore në shkurt pasi India zhvilloi një sulm ajror kundër asaj që tha se ishte një kamp trajnimi terrorist në territorin pakistanez.

Sulmi në Balakot ishte në hakmarrje për një bombardim vetëvrasës në zonën e administruar nga India, në Kashmir, që vrau më shumë se 40 ushtarë indianë dhe u bë nga një grup militant me bazë në Pakistan.

Pakistani u përgjigj duke gjuajtur një avion indian luftarak. Sulmet ajrore i sollën vendet në prag të luftës.

Fluturimet nëpërmjet Pakistanit, që ndodhen në një korridor kyç të aviacionit, u anuluan dhe fluturimet e tjera u desh të riktheheshin që prej asaj kohe.

Në mars, Pakistani hapi pjesërisht hapësirën ajrore – por jo për fluturimet brenda dhe jashtë Indisë. Sot herët në mëngjes tha se gjërat ishin kthyer në normale.

“Me efekt të menjëhershëm, hapësira ajrore e Pakistanit është e hapur për të gjitha llojet e trafikut civil në rrugët e publikuara ATS (Air Traffic Service),” sipas një njoftimi për Airmen të botuar në faqen e internetit të Autoritetit të Aviacionit Civil të Pakistanit.

Të ngjashme