Papa Françesku pritet të vaksinohet kundër COVID-19 javën e ardhshme

Prishtinë | 10 Jan 2021 | 10:55 | Nga Ekonomia Online

Papa Françesku konfirmoi se ai ka lënë takim për të marrë vaksinën anti-COVID kur Vatikani fillon vaksinimin javën e ardhshme.

Në një intervistë për kanalin televiziv italian Canale 5, Papa gjithashtu tha se të gjithë duhet të bëjnë vaksinën, duke e quajtur atë një “mundësi etike, sepse ju po luani me shëndetin tuaj, jetën, por edhe me jetën e të tjerëve”, shkruan Euronews.

Ky ishte po ashtu konfirmimi i parë që Papa 84-vjeçar të cilit i mungon një pjesë e një mushkërie do të marrë vaksinën, megjithëse Vatikani kishte njoftuar tashmë se do të fillonte administrimin e vaksinave gjatë këtij muaji.

“Javën tjetër, ne do të fillojmë vaksinimin këtu [në Vatikan] dhe unë kam caktuar një takim, duhet të bëhet”, tha ai në intervistë, e cila pritet të transmetohet të dielën në mbrëmje.

“Kur isha fëmijë, mbaj mend se ishte epidemia e poliomelitit, e cila la shumë fëmijë të paralizuar dhe ne ishim duke pritur me dëshpërim për një vaksinë … Kur doli vaksina, ne e dhamë atë me sheqer”, tha Papa.

“Pastaj ne u rritëm në hijen e vaksinave, kundër fruthit, kundër kësaj, kundër asaj, vaksinave që ne u jepnim fëmijëve”.

“Unë nuk e di pse dikush thotë,” Jo, vaksina është e rrezikshme “, por nëse mjekët e paraqesin atë si diçka që mund të jetë e mirë, që nuk paraqet ndonjë rrezik të veçantë, pse mos ta bëni”, shtoi ai.

Të ngjashme