Papa mban shërbesë për lehtësim në kohë pandemie – i vetmuar, pa besimtarë

Prishtinë | 28 Mar 2020 | 10:30 | Nga Ekonomia Online

Papa Françesku ka mbajtur një shërbesë dramatik, të vetmuar lutjeje në Sheshin e Shën Pjetrit të Vatikanit, duke i kërkuar botës që të shohë pandeminë e koronavirusit si një provë solidariteti dhe një kujtesë e vlerave themelore.

Duke folur në një shesh të zbrazët para se të jepte bekimin “Urbi et Orbi” (qytetit dhe botës), ai tha të premten se kriza shëndetësore i vendosi të gjithë “në të njëjtën barkë”.

“Ajo na ka marrë përsipër jetën tonë, duke mbushur gjithçka me një heshtje shurdhuese dhe një zbrazëti shqetësuese që ndalon gjithçka ndërsa kalon; ne e ndiejmë atë në ajër … Ne e gjejmë veten të frikësuar dhe të humbur”, tha ai.

Vatikani e quajti shërbimin “Një lutje e jashtëzakonshme në kohën e pandemisë”, një jehonë e bezdisshme e një njoftimi nga zyrtarët italianë – dhënë disa minuta më parë – se numri i vdekjeve nga koronavirusi në vend ishte rritur në 9,000.

Françesku ecte vetëm në shi në një tendë të bardhë në shkallët e bazilikës dhe foli i ulur i vetëm para një shesh, ku ai tërheq zakonisht dhjetëra mijëra njerëz, por që tani është mbyllur për shkak të pandemisë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme