Paralajmëron Erdogan: Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar”

Prishtinë | 14 Tet 2020 | 14:32 | Nga Ekonomia Online

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të mërkurën se Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar” mbi mosmarrëveshjet e Mesdheut Lindor.

Kjo sipas një raporti të AFP-së derisa më herët sot, Ministri turk i Energjisë Fatih Donmez tha se anija sizmik ”Oruc Reis” ka arritur vendndodhjen në Mesdheun lindor ku do të operojë dhe po fillonte të merrte leksione.

Sipas një raporti nga Agjencia e Lajmeve të Maqedonisë në Athinë (AMNA) ”Oruc Reis” ka fikur sistemin e saj të gjeopozicionimit për 24 orët e fundit.

Anija turke u nis të hënën nga Turqia dhe sinjali i fundit që emetoi ishte nga një zonë brenda kufijve të shelfit kontinental grek, 35 milje detare në jug të ishullit Kastellorizo.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme