Parisi “do të propozojë” një bllokim tre-javor të qytetit, për të frenuar rastet me Covid-19

Prishtinë | 26 Shk 2021 | 08:38 | Nga Ekonomia Online

Parisi do t’i propozojë qeverisë një bllokim tre javor të qytetit në një përpjekje për të frenuar një rritje të fundit të infeksioneve të coronavirusit, i tha të enjten nënkryetari i Bashkisë, Emmanuel Grégoire.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, njoftimi vjen ndërsa kryeqyteti francez u vu nën mbikëqyrje të shtuar për shkak të përkeqësimit të treguesve të rasteve me coronavirus, së bashku me më shumë se një duzinë rajone të tjera.

Kryeministri francez Jean Castex, duke folur para Grégoire, tha se masa shtesë, të tilla si bllokimet e fundjavës, mund të zbatohen në Paris dhe 19 rajone të tjera nëse situata vazhdon të përkeqësohet.

Kjo, siç shkruan Euronews, vjen pasi rajonet përreth Dunkirk dhe Nice u vendosën këtë javë në bllokimet e fundjavës për t’u kthyer kundër një rritje në rastet e coronavirusit.

“Unë u kërkova prefektëve të fillojnë konsultimet me zyrtarët e zgjedhur në mënyrë që (…) të marrin në konsideratë, në të gjitha ose në një pjesë të këtyre zonave, masa mbrojtëse të ngjashme me ato të zbatuara në Nice dhe Dunkirk”, ka thënë kryeministri Castex të enjten pasdite.

Kufizimet e reja, nëse konfirmohen, do të hyjnë në fuqi në fundjavën e 6 marsit, shtoi ai.

Por Grégoire tha se Bashkia e Qytetit të Parisit preferoi një bllokim të shkurtër, në shkallë të plotë me “perspektivën e rihapjes së gjithçkaje në tre javë” sesa një bllokim të fundjavës.

Kjo e fundit do të ishte “shumë kufizuese për sa i përket ndikimit shoqëror dhe jo shumë efektive për sa i përket shëndetit”, tha nënkryetari i Bashkisë.

“Situata shëndetësore e vendit tonë është përkeqësuar në ditët e fundit,” tha Castex, duke përmendur qarkullimin e varianteve të reja si arsyen kryesore.

Siç vë në pah Euronews, i ashtuquajturi variant britanik tani përbën “rreth gjysmën” e rasteve pozitive, nga 40% javën e kaluar.

Franca deri më tani ka arritur të shmangë një bllokim të tretë kombëtar, duke zgjedhur në vend të kësaj, kufizimet kufitare dhe një “shtetrrethim” nga ora 6 pasdite deri në 6 të mëngjesit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme