Parlamenti i Afrikës së Jugut: Arrestohet një person për zjarrin masiv

Prishtinë | 03 Jan 2022 | 11:18 | Nga Ekonomia Online

Një person është arrestuar pasi një zjarr i madh dëmtoi rëndë dhomat e Parlamentit në qytetin Cape Toën të ​​Afrikës së Jugut.

I dyshuari, i cili nuk është punonjës i parlamentit, do të dalë në gjykatë të martën, duke u përballur me akuzat për zjarrvënie, thyerje shtëpie dhe vjedhje, tha policia.

Zjarrfikësit punuan për orë të tëra për të shuar flakët e zjarrit, shkruan BBC.

Presidenti Cyril Ramaphosa e quajti atë një “ngjarje të tmerrshme dhe shkatërruese”, pasi ai u zotua se puna e parlamentit do të vazhdojë.

Zyrtarët thonë se zjarri filloi në zyrat e katit të tretë dhe u përhap shpejt në dhomën e Asamblesë Kombëtare (dhoma e ulët e parlamentit), raporton Nomsa Maseko e BBC në Cape Toën.

Policia thotë se i dyshuari, i cili thuhet se hyri në ndërtesë nga një dritare e pasme, pritet të akuzohet sipas Aktit Kombëtar të Pikave kryesore, i cili mbron vendet me rëndësi strategjike.

Parlamenti tha se disa zyra ishin “shkatërruar rëndë” dhe konfirmoi “dëmtime të konsiderueshme” në Krahun e Asamblesë së Re të ndërtesës, e cila përfshin dhomën e Asamblesë Kombëtare ku ulen ligjvënësit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme