Parlamenti iranian e padit presidentin Hassan Rouhani

Prishtinë | 11 Pri 2021 | 18:10 | Nga Ekonomia Online

Parlamenti iranian ngriti një aktakuzë kundër presidentit Hassan Rouhani sot.

Parlamentarët akuzojnë presidentin për injorimin e ligjeve të miratuara nga parlamenti, raporton HRT.

Agjencia e lajmeve Fars raporton se 190 nga 235 deputetët e pranishëm votuan në favor të aktakuzës kundër presidentit, pa dhënë asnjë detaj.

Ai shton se ekziston një lidhje e dukshme midis votimit në parlament dhe rinisjes së bisedimeve indirekte bërthamore në Vjenë, e cila mund të kërkojë një kompromis me Shtetet e Bashkuara.

Rouhani fitoi zgjedhjet parlamentare në shkurt të vitit 2020 dhe konservatorët po i kërkojnë atij të japë dorëheqje. Ata pretendojnë se presidenti e kishte distancuar Iranin nga qëllimet ideologjike, politikat pro-perëndimore dhe negociatat në Vjenë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme