Pas tensioneve në kufi, India dhe Kina premtojnë ulje të tensioneve

Prishtinë | 05 Sht 2020 | 13:08 | Nga Ekonomia Online

India dhe Kina konfirmuan se kishin rënë dakord të punonin drejt uljes së tensioneve përgjatë kufirit të tyre të kontestuar, pas një takimi të ministrave të mbrojtjes të dyjave shteteve me armë bërthamore.

Të dy palët vendosën forca shtesë përgjatë kufirit që kalonin përmes Himalajeve perëndimore pas një përplasjeje në qershor, gjatë së cilës 20 ushtarë indianë u vranë në luftime trup me trup. Kina nuk ka lëshuar shifra të viktimave për trupat e saj, raporton reuters.

Në nivelin më të lartë të kontaktit politik midis Indisë dhe Kinës që kur tensionet u ndezën për herë të parë përgjatë kufirit në maj, ministrat e mbrojtjes, Rajnath Singh të Indisë dhe gjeneralin, Wei Fenghe të Kinës u takuan vonë të premten në margjinat e takimit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Moskë, transmeton Telegrafi.

Të dy vendet ranë dakord se “asnjëra palë nuk duhet të ndërmarrë ndonjë veprim të mëtejshëm që mund të komplikojë situatën ose të përshkallëzojë çështjet në zonat kufitare”, tha ministria e mbrojtjes e Indisë.

Wei tha se të dy palët duhet të promovojnë paqen, stabilitetin dhe të punojnë për të qetësuar tensionet aktuale, tha Ministria e Mbrojtjes e Kinës në një raport të lajmeve në lidhje me takimin e postuar në faqen e saj të internetit.

Ai tha, megjithatë, se faji për tensionet e fundit ishte “tërësisht me Indinë”, duke shtuar se Kina ishte e vendosur të mbrojë sovranitetin dhe territorin e saj kombëtar.

Kina i bëri thirrje Indisë që të forcojë kontrollin e forcave të saj të vijës së frontit, të përmbahet nga veprimet provokuese dhe “të përmbahet nga shpërndarja e qëllimshme e informacionit negativ”.

Të ngjashme