Pekini e kalon New Yorkun për numrin e miliarderëve

Prishtinë | 08 Pri 2021 | 09:09 | Nga Ekonomia Online

Pekini tani është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë, sipas listës së fundit vjetore të të pasurve të Forbes.

Kryeqyteti kinez shtoi 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani ka 100, tha revista e biznesit.

Kjo e mund shumë ngushtë New Yorkun, i cili ka 99 dhe ka mbajtur vendin më të lartë për shtatë vitet e fundit.

Kalimi i shpejtë i COVID-19 nga Kina, rritja e firmave të saj të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë se Big Apple, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të New Yorkut mbeti 80 miliardë dollarë amerikanë, më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Njeriu më i pasur i Pekinit është Zhang Yiming, zbuluesi i TikTokut. Në New York njeriu më i pasur vendas është Michael Bloomberg.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme