Përmirësimi i situatës me Covid befason edhe autoritetet zvicerane

Prishtinë | 10 Maj 2021 | 10:14 | Nga Ekonomia Online

Në një intervistë të botuar të dielën në të përjavshmen në gjuhën gjermane NZZ am Sonntag, Martin Ackermann tha se ishte “befasuar pozitivisht” nga situata e përmirësuar e shëndetit publik.

Task forca shkencore Covid-19 kishte frikë nga një rritje e infeksioneve për shkak të relaksimit të kufizimeve në prill. Ackermann thotë se tri çështje u gjykuan gabimisht: moti i ngrohtë, shkalla e transmetimit të variantit britanik dhe sjellja njerëzore, shkruan Swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

Rreziqet mbeten

Zviceranët, thotë këshilltari i qeverisë, duket se janë sjellë në mënyrë të arsyeshme. Megjithatë, rreziku i një ngritje në raste mbetet. Nëse kufizimet relaksohen shumë shpejt dhe shumë gjerësisht, njerëzit që nuk kanë pasur mundësi të vaksinohen do të ekspozohen ndaj rrezikut të padrejtë. “Nuk do të ishte e drejtë për ta”, thotë ai.

Biologu e konsideron shumë herët për të lejuar restorantet të shërbejnë ushqim në ambiente të mbyllura, veçanërisht pasi që kontakti i ngushtë pa maskë përbën një rrezik më të madh të infeksionit kur njerëzit janë brenda.

Sektori i mikpritjes i goditur rëndë, megjithatë, është i etur për të rifilluar darkën në ambiente të mbyllura.

Detyrimi i zyrës së brendshme në fjalë

Të tjerë në komunitetin e biznesit po i kërkojnë qeverisë të heqë detyrimin për zyrën e brendshme para fundit të majit, sipas gazetës Limmattaler Zeitung.

“Nuk është një masë proporcionale”, thotë Hans-Ulrich Bigler, drejtor i Shoqatës së Tregtisë Zvicerane me ombrellë. Konceptet mbrojtëse mund të përhapen në zyrë dhe nuk ka rrezik më të madh të infektimit në vendin e punës sesa diku tjetër, argumenton ai, përcjell më tutje albinfo.ch.

Drejtori i Shoqatës Zvicerane të Punëdhënësve, Roland Müller, ndan këtë mendim. “Shumë mbikëqyrës dëgjojnë nga punonjësit e tyre se ata kanë arritur kufijtë e tyre të stresit psikologjik me deri në një vit në zyrat e shtëpisë”, thotë ai në vërejtjet e botuara nga gazeta në gjuhën gjermane.

Drejtuesit e biznesit duan që qeveria ta bëjë zyrën në shtëpi një rekomandim sesa të detyrueshëm.

Vaksinat e para

Shoqatat e punëtorëve janë më të kujdesshme. Edhe pse shumë punonjës janë lodhur duke punuar nga shtëpia, Ursula Häfliger nga Shoqata Tregtare Zvicerane vëren se ka ende shumë mundësi për të kapur virusin, gjatë rrugës për në punë ose në zyrë.

“Për të hequr detyrimin, situata duhet të stabilizohet dhe një pjesë e madhe e fuqisë punëtore duhet të kenë pasur mundësinë të vaksinohen”, thotë ajo.

Deri më tani, pak më shumë se një milion zviceranë janë vaksinuar plotësisht, ose 11.7% nga popullsia prej 8.6 milionë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme