Përse nuk u publikuan kurrë fotot e trupit të Bin Ladenit

Prishtinë | 09 Maj 2017 | 10:45 | Nga

Përpara gjashtë vitesh vdiq Osama Bin Laden, organizatori i sulmeve terroriste të 11 Shtatorit. Ai u vra nga plumbat e komandove amerikane. Më 2 maj të vitit 2011, ushtarët elitë të ‘Navy Seals’ sulmuan vendin ku fshihej shefi i Al Kaedas në Abotabad të Pakistanit.

Tani, ushtari që i mori jetën Bin Laden, ka rrëfyer detajet e aksionit më të njohur komando në histori, transmeton bota.al.

Robert O’Neill, 41 vjeç, ka publikuar një libër të dytë me titull: “Operatori: Plumbat që vranë Bin Laden”. Bëhet fjalë për një protokoll të plotë dhe të ri për minutat e fundit të jetës së terroristit.

O’Neill donte të rrëfente në librin e tij të dytë me qartësi se ishte vërtet ai që vrau 54-vjeçarin Osama Bin Laden. Ka pasur një zënkë të çuditshme për këtë çështje.

Ish-komandoja Matt Bissonette pretendonte në vitin 2012 se ishte ai personi që vrau bin Laden. Veterani më vonë u detyrua të paguante një dëmshpërblim, pasi librin e kishte publikuar pa autorizimin e Pentagonit.

O’Neill qartëson në kujtimet e tij se ishte ai që e qëlloi Osama Bin Laden. Për më tepër, kur Bin laden ishte në tokë, ai e qëlloi edhe njëherë në ballë për t’u siguruar që ka vdekur.

Por përse nuk u publikuan kurrë foto të kufomës? Skena ka qenë tepër e tmerrshme. Ushtarët u detyruan të mbledhin copat e kokës për të bërë një fotografi për identifikim.

Sipas “Business Insider”, ka pasur informacione sekrete, sipas të cilave, thuajse të gjithë ushtarët e këtij operacioni kanë marrë hak personalisht për 11 Shtatorin.

Po ashtu ka pasur informacione se trupi i Bin Laden është masakruar me të paktën 100 vrima plumbash. Nëse kjo është e vërtetë, duket e kuptueshme se përse Pentagoni nuk ka publikuar ndonjë foto të trupit të bin Laden.

Imazhet e një kufome të gjymtuar do të kishin shkaktuar zemërim në mbarë botën. Trupi i themeluesit të Al Kades u vendos brenda pak orësh në bordin e aeroplanmbajtëses USS Carl Vinson dhe u hodh në Oqeanin Indian.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme