Përshkallëzohen tensionet SHBA-Kinë, dorëhiqet ambasadori amerikan në Pekin

Prishtinë | 14 Sht 2020 | 15:47 | Nga Ekonomia Online

Terry Branstad do të largohet si ambasador i Shteteve të Bashkuara në Kinë pas më shumë se tre vjet në Pekin.

Branstad pritet të largohet nga Pekini përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, sipas CNN.

Njoftimi vjen në mes të tensioneve në rritje midis SHBA dhe Kinës në disa fronte.

Qeveria kineze njoftoi të premten se do të vendoste kufizime të paspecifikuara ndaj diplomatëve dhe personelit të lartë amerikan brenda Kinës, pasi Uashingtoni vendosi një masë të ngjashme që synonte trupat diplomatike të Pekinit më 3 shtator.

Në një postim në Twitter të hënën herët, sekretari i shtetit Mike Pompeo falënderoi Branstad për shërbimin e tij ndaj popullit amerikan si ambasador i SHBA/Dita.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme