Pesë anije të tjera me grurë nisen nga portet e Ukrainës

Prishtinë | 16 Gus 2022 | 12:41 | Nga Ekonomia Online

Pesë anije të tjera me misër dhe grurë janë larguar nga portet e Ukrainës duke transportuar misër dhe grurë.

Tre anije janë larguar nga Chornomorsk dhe dy nga Pivdennyi, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes e Turqisë, shkruan Reuters.

Një nga anijet që u nis të martën ishte “Brave Commander”, duke transportuar ngarkesën e parë të ndihmave ushqimore humanitare nga Ukraina për në Afrikë që nga pushtimi i Rusisë.

Moska dhe Kievi arritën marrëveshje muajin e kaluar për rikthimin e eksporteve. Marrëveshja u arrit nën ndërmjetësimin e Turqisë dhe OKB-së.

Marrëveshja kërkon që një ekip ndërkombëtar, i përbërë nga zyrtarë nga Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina të mbikëqyrin inspektimet dhe kalimin e anijeve nëpër Bosfor.

Ukraina shpreson të rrisë eksportet e saj detare në mbi 3 milionë ton drithë dhe produkte të tjera bujqësore në muajt e ardhshëm.

Të ngjashme