Pesë të vdekur e shumë të lënduar nga një varg tërmetesh në Iran

Prishtinë | 02 Kor 2022 | 10:02 | Nga Ekonomia Online

Të paktën pesë persona kanë vdekur dhe 44 të tjerë janë lënduar pas një vargu tërmetesh në Iranin jugor të shtunën, sipas agjencisë së lajmeve FARS.

Katër tërmete të veçanta u regjistruan pranë qytetit port jugor të Bandar-e Lengeh, duke përfshirë një të regjistruar me magnitudë 6.1, sipas faqes së internetit të Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS), raportoi CNN të shtunën.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare regjistroi gjithashtu një tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Iranin jugor.

Dymbëdhjetë fshatra në provincën përreth Hormozgan u dëmtuan, raportoi FARS.

Dëmet më të shumta ndodhën në fshatin Sayehkhosh, ku shumë shtëpi u shkatërruan, raportoi media shtetërore iraniane IRNA, duke cituar zyrtarë lokalë.

Pesë fshatra humbën energjinë për shkak të tërmeteve, thanë zyrtarët.

Të ngjashme