Pesë të vrarë e 21 të lënduar nga një sulm me armë në Teksas

Prishtinë | 01 Sht 2019 | 08:50 | Nga Ekonomia Online

Pesë persona, përfshirë edhe sulmuesin, kanë mbetur të vdekur, e 21 të lënduar, pas një sulmi me armë në Teksasin Perëndimorë.

Një burrë në të 30-at, i cili ishte i njohur për policinë, vrau katër persona dhe plagosi 21 të tjerë të shtunën në një përleshje me armë në Teksasin Perëndimor mes qyteteve të Midland dhe Odessa, që filloi me një ndalesë trafiku dhe përfundoi kur u vra një nga oficerët, thanë autoritetet.

I dyshuari rrëmbeu një furgon postar dhe hapi zjarr ndaj oficerëve të policisë, shoferëve dhe blerësve, në një fundjavë të ngjeshur në Ditën e Punës, para se të pushkatohej para një kompleksi të kinemasë në Odessa, tha policia, transmeton Koha.net.

Autoritetet fillimisht menduan se kishte dy sulmues që drejtonin dy automjete, por shefi i Policisë së Odessas, Michael Gerke tha në një konferencë shtypi të shtunën në mbrëmje se ai besonte se ishte vetëm një, transmeton Reuters.

Sulmuesi ishte duke u nisur nga Midland për në Odessa dhe qëlloi oficerin e policisë dhe më shkoi në Odessa. Atje ai hipi në një depo në shtëpi dhe hapi zjarr për kalimtarët.

“Në një moment, i dyshuari vodhi një kamion me postë dhe hodhi makinën e tij,” tha Gerke.

Ai e drejtoi kamionin e postës në lindje, i ndjekur nga policia, para se të përplasej në një automjet të palëvizshëm prapa kompleksit multiplex Odessa Cinergy, ku u përfshi në një betejë me armë me policinë dhe u qëllua për vdekje, tha Gerke.

Video e treguar nga një bashkëpunëtor lokal i CBS tregoi furgonin e bardhë që përplaset me një automjet në shpejtësi të lartë jashtë kompleksit të kinemasë përpara se burri që besohej të ishte sulmues u kap nga policia.

Të ngjashme