Policia amerikane dhe Europol bllokojnë propagandën e ISIS-it në internet

Prishtinë | 27 Pri 2018 | 12:53 | Nga

Policia amerikane dhe e Bashkimit Europian bllokuan organet kryesore të propagandës në internet të grupit të Shtetit Islamik, gjatë një operacioni të përbashkët të ndërmarrë në disa vende, njoftoi sot agjencia europiane e policisë Europol.

“Me këtë operacion të pazakontë, ne kemi dhënë një goditje të fortë për kapacitetet e Shtetit Islamik për të përhapur propagandën e tij në internet dhe për të radikalizuar të rinjtë në Europë”, deklaroi kreu i agjencisë europiane, specializuar në eliminimin e kriminalitetit, Rob Wainwright në një komunikatë.

Operacioni ka prekur gjithashtu agjencinë “Amaq” përdorur nga islamikët radikalë për të bërë thirrje për sulme dhe për të përhapur thirrjet për xhihad.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme