Polonia bllokon qindra emigrantë në kufirin me Bjellorusinë

Prishtinë | 09 Nën 2021 | 07:48 | Nga Ekonomia Online

Polonia thotë se ka zmbrapsur përpjekjet e emigrantëve për të hyrë në kufirin e saj lindor me Bjellorusinë, duke paralajmëruar se mijëra të tjerë ishin rrugës.

Qeveria polake thirri një takim krize të hënën dhe vendosi 12,000 trupa në rajon.

Polonia ka akuzuar Bjellorusinë për shtyrjen e emigrantëve drejt kufirit, duke e përshkruar atë si aktivitet armiqësor.

Polonia, Lituania dhe Letonia thonë se kanë pasur një rritje të numrit të njerëzve që përpiqen të hyjnë ilegalisht në vendet e tyre nga Bjellorusia në muajt e fundit.

Shumë prej tyre kanë ardhur nga Lindja e Mesme dhe Azia.

Bashkimi Evropian ka akuzuar presidentin autoritar të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko për lehtësimin e fluksit në shenjë hakmarrjeje ndaj sanksioneve.

Polonia, e cila është kritikuar për shtyrjen e emigrantëve dhe refugjatëve në kufirin e saj, i është përgjigjur numrit të madh të njerëzve që janë duke arritur atje duke ndërtuar një gardh me tela.

Garda Kufitare Polake tha gjithashtu se po mbyllte pikën e saj kufitare me Bjellorusinë në Kuznica që nga mëngjesi i së martës, shkruan BBC.

Kushtet për emigrantët në kufi janë armiqësore deri në vdekje, dhe frika është rritur për sigurinë e tyre në dimrin nën zero të rajonit.

Ndërsa ata janë dëbuar nga Polonia dhe Bjellorusia refuzon t’i lejojë ata të kthehen, njerëzit po e gjejnë veten të bllokuar dhe ngrijnë në pyjet e Polonisë. Disa kanë vdekur nga hipotermia.

Të hënën, aleanca e NATO-s tha se ishte e shqetësuar për “përshkallëzimin” në kufirin me Poloninë dhe ishte gati të “ruante sigurinë dhe sigurinë në rajon”.

Ndërkohë në Lituani, qeveria atje zhvendosi trupat në kufirin e saj me Bjellorusinë për t’u përgatitur për një fluks të mundshëm emigrantësh dhe është duke konsideruar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme