Polonia konfirmon tre rastet e para të variantit brazilian

gloved hand holding test tube marked coronavirus
Prishtinë | 07 Maj 2021 | 07:35 | Nga Ekonomia Online

Polonia ka zbuluar tre rastet e para të variantit Brazilian Covid-19, ka thënë ministri ishëndetësisë, ndërsa vendi filloi të dalë nga një valë e tretë e pandemisë.

Polonia vendosi masa të ashpra në maj për njerëzit që udhëtonin nga Brazili , India dhe Afrika e Jugut pasi u zbuluan rastet e një varianti indian të virusit në zonat e Varshavës dhe Katovicës.

Të tre rastet e variantit brazilian u zbuluan në rajonin jugor të Polonisë të Silesisë, tha ministri i shëndetësisë, Adam Niedzielski.
Polonia ka raportuar deri më tani 2,818,378 raste Covid dhe 68,993 vdekje, raporton Reuters.Polonia rihapi qendrat tregtare në maj, fillimi i një ri-ngritje graduale të ekonomisë. Vendi pritet të rihapë gjithashtu restorantet, hotelet dhe shkolla gjatë muajit maj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme