Pompeo: ShBA-ja dëshiron që Greqia ta udhëheqë Ballkanin

Prishtinë | 08 Tet 2019 | 09:49 | Nga Ekonomia Online

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo thotë se ShBA dëshiron që Greqia të udhëheqë Ballkanin.

Ai tha për televizionin grek Sky se në një kontekst më të gjerë, SHBA kujdeset që Ballkani të stabilizohet, pasi ky është një rajon me “plot sfida” dhe se ata duan ta shohin Greqinë duke e udhëhequr atë, raporton agjencia e lajmeve ANA.

“Ne duam një fillim të ri me kryeministrin e ri Kirijakos Micotakis dhe ekipin e tij që të udhëheqë rajonin përpara dhe krijimin e stabilitetit në të gjithë rajonin,” tha Pompeo.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme