Portugalia lehtëson masat anti-Covid

Prishtinë | 05 Pri 2021 | 13:51 | Nga Ekonomia Online

Sytë e Pedro Costas shkëlqyen nga gëzimi derisa Portugalia të hënën hyri në fazën e dytë të lehtësimit të bllokimit të saj Covid-19, duke e lejuar atë që më në fund të mirëpresë klientët besnikë në kioskun e tij të vogël të kafesë në zemër të Lisbonës.

“kjo mbyllje ishte shumë e dëmshme por pozitive është rihapja”, ka thënë 30-vjeçari. “Eshtë dita më e mirë që të rifillojmë. Është koha të ecim përpara dhe unë shpresoj që do të ecim përpara pa pasur nevojë që të rikthehemi”.

Portugalia vendosi një bllokim në janar për të kontrolluar atë që ishte atëherë rritja më e keqe në botë Covid-19, por rregullat e rrepta janë qetësuar gradualisht që nga 15 marsi, kur sallonet e flokëve, libraritë dhe shkollat ​​për nxënësit e rinj u rihapën.

Të hënën u hapen kafenetë dhe ambientet e jashtme të restoranteve, muzetë, marketet të cilat nuk përmbajnë vetëm ushqim, dyqanet e vogla, shkollat e të tjera.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme